Boyun Ağrısını Azaltacak Egzersizler · Boyun Egzersizleri

Boyun ağrıları özellikle telefona bakmak, bilgisayar başında çalışmaktan dolayı çoğalıyor. İnsanlar günde yaklaşık beş saatini telefona bakarak, telefondan bir şeyler okuyarak geçiriyor. Bu da ciddi boyun ağrılarına hatta daha ileri düzey sorunlara yol açabiliyor.

10 kişiden 7’sinin hayatlarının bir noktasında mutlaka boyun ağrısı ile karşılaşacağını tahmin ediliyor. Telefon bakarken boyun kaslarımızda tendon ve bağ yapıları uzar. Boynun önündeki kas tendon ve bağ yapıları sıkışır.

Bunun sonucunda da boyun taşıması gereken ağırlığın iki katına çıkması ile karşılaşır. Boyun kaslarını güçlendirmek, germek ağrının hafiflemesine yardımcı olur.

Boyun düzleşmesinin de önüne geçmek için günlük rutinde birkaç kez uygulanırsa kasların güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Boyun Egzersizleri

Boyun egzersizlerinden en önemlisi boyun germedir. Sandalyede oturarak veya omuz gevşemiş halde ayakta durarak, ağız kapalı alt ve üst dişler birbirine gevşek şekilde değer halde bu sırada başını arkaya atarak tavana bakmalısınız.

Burada durup, çenenin gevşemesine ve ağzın açılmasına izin verin. Şimdi başınızı bir veya iki santim daha geriye götürmeyi denemelisiniz.                                                                                 

Bu halde sabit durup ağzınızı kapatmayı ve alt çenenizi üst çenenizin üstüne doğru getirmeyi deneyin. Boynunuz böylelikle gerilecek ve güçlenecek.

Aşağıya Bakan Köpek

Dört ayak, yani el ve ayaklarınızın üzerinde durun. Ayak parmaklarınızı bükün ve kalça kemiğinizi tavana doğru yükseltin, boynunuzu eğin bu pozisyonda kalırken bileklerinizi mata paralel olmasına dikkat edin.

Bileklerinizdeki baskıyı hafifletmek için işaret ve başparmak eklemlerinizi zemine bastırın. Burada en az üç derin nefes alıp serbest bırakabilirsiniz.

Kedi – İnek

Omuzlar bileklerinin, kalçaların dizlerinin üzerinde ve ayak parmakların yere bastırılmış halde dört ayak üzerinde başla. Bakışların el parmaklarının birkaç santim önünde olsun. ‘Kedi’ aşamasına başlamak için, nefes verirken kuyruk kemiğini sıkıştırıp omurganı tavana doğru kıvırmak için karın kaslarını kullan.

Boynunu uzat ve çenenin aşağı ve içeri doğru, göğsüne uzanmasına izin ver. ‘İnek’ aşamasına başlamak için, nefes alırken karnın yere inecek şekilde leğen kemiğini yukarı kaldır. Omuzlarını kulaklarından uzaklaştırarak kürek kemiklerini genişlet ve tavana bakmak için çeneni ve göğsünü kaldır. Bu iki hareketi art arda birkaç defa tekrarla.

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN BİZİ ARAYIN