Spor yaptığımız zamanı sadece hareket veya aktivite olarak değerlendirmemeliyiz, çünkü aynı zamanda vücudun hormonal olarak vereceği birçok tepkimeyi başlatmış oluruz. Bu noktada da spor sonrası beslenme, yaptığımız sporun kendisi kadar büyük bir önem taşır.

Spora Nasıl Başlamalısınız?

Egzersiz sonrası beslenmenin zamanlaması ve içeriği; yiyeceklerden sağlanan besin ögelerinin planlı bir şekilde kullanımını sağlayarak, yüksek şiddetteki egzersiz sonrası dokuların onarılmasına ve depoların yenilenmesine daha fazla katkı sağlamalı, protein sentezini artırmalı ve duygu durumunu iyileştirmeli.

Peki bunu nasıl yapmalıyız? Egzersiz sonrası beslenmeyi egzersiz bittikten sonraki ilk 30-40 dakika ve egzersizden 2-3 saat sonrası olarak ikiye ayıralım.

Egzersiz sırasında kas yıkımı gerçekleşir. Bu sebeple sporumuz bittiğinde devam eden kas yıkımını engellemek amacıyla doğru besin ve doğru miktar tüketime dikkat etmemiz gerekir.

spora-baslamak-icin-yapmaniz-gerekenler-001

Kas glikojen depolarımızın yenilenmesi hem o an yaptığımız sporun hem de yapacağımız bir sonraki sporun kalitesini artıracaktır.

Bu sebeple ilk 30-40 dakika içinde müdahale etmemiz gerekir, fakat fazla miktarda besin tüketmemize de gerek yoktur. Örneğin 1 bardak süt ve beraberinde muz gibi aperatif bir tercih olmalıdır.

Karbonhidrat içeriği protein içeriğinden daha yüksek olmalıdır ve yaklaşık 100 kcal içermesi yeterlidir. Aynı zamanda terlemeyle kaybedilen suyu yerine koymak için bolca su içmeyi de unutmayalım

2015 yılından beri ilgili, güler yüzlü hizmetle 3.500m² alan üzerinde birçok hizmet sunuyoruz. Sağlıklı yaşamanın, sporun etkisini sosyal alanlarla ve fırsatlarla çoğaltıyoruz.

Telefon

0212 879 08 82 | 0533 170 51 83

Konum

Kavakli Mahallesi Ayasofya Caddesi No:2/1 Beylikdüzü / İstanbul

Kapalı Havuz © 2021 Geliştiren: Adapte Dijital

Call Now ButtonHEMEN BİZİ ARAYIN