Beynimiz tüm vücudumuzu yöneten organımızdır. Beyin ne kadar iyi çalışırsa hafızamız da o kadar güçlenir.

Hafızanın gücünü genetik ve psikolojik sebepler de etkiler, ancak tükettiğin besinlerle sen de onun gücünü destekleyebilirsin. İşte mutlaka menülerine eklemen gereken hafızayı güçlendiren besinler!

Yumurta

Özellikle de yumurtanın sarısı bol miktarda B vitamini, folik asit ve kolin içerir. Bu besin maddeleri beyin fonksiyonlarının gelişimini destekleme özelliğiyle bilindiklerinden, hafızanın da güçlü olmasını sağlar.

Yumurtanın bir başka faydalı özelliği daha bulunuyor; mutluluk hormonu üreten kimyasalların üretimini aktive etmesi sayesinde, kendini daha mutlu ve ruh halini daha yüksek hissetmeni sağlıyor.

saglikli-beslenme-icin-adim-atin-yumurta-002

Kakao

Çikolata yemenin seni mutlu etmesinin sebebi kakaonun serotonin üretimini artırması.

Çikolatanın hammaddesi olan kakaonun bir başka faydası da beynin işlevlerini destekleyen maddeler içermesi. Böylece beyninin öğrenme ve hafıza işlevleri gelişiyor ve kısa süreli belleğin güçleniyor.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, karalahana, roka, dereotu, pazı, brokoli, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda A, C ve K vitamini içeriyor. Ayrıca posa ve antioksidan bakımından da zenginler. Eğer bu saydığımız yeşil yapraklı besinlerden bir kase tüketirsen, günlük C ve K vitamini ihtiyacını karşılamış olursun.

Ancak yeşil yapraklı sebzeleri çiğ ya da buharda biraz yumuşatarak tüketmen öneriliyor, bu şekilde içerdiği vitaminleri eksiksiz olarak alabilirsin. Bu besinler anti-inflamatuar özelliğe de sahip, bu da beyin hücrelerinin hasar alma riskini azaltıyor.

Zerdeçal

Zerdeçal, geçmişten bugüne tedavi amaçlı kullanılan güçlü bir antioksidan baharat. İçerdiği kurkumin adlı madde, beynin daha fazla oksijen almasını sağlıyor.

Bu sayede beynin öğrenmesine ve öğrendiğini işlemesine destek oluyor. Zerdeçalı az miktar yağda hafifçe ısıtırsan bu özelliğinden faydalanabilirsin. Örneğin onu sebze veya etlerle soteleyerek kullanabilirsin.

saglikli-beslenme-icin-adim-atin-zerdecal-003

Kuruyemişler

Ceviz, badem ve fındık ve gibi yemişler, sağlıklı yağ asitleri, antioksidan, mineral ve E vitamini içerirler. E vitamini, hücre zarlarını koruyarak zihinsel gerilemeyi engelleyen bir besin maddesidir.

Sağlıklı bir ara öğün olarak çiğ şekilde tüketebileceğin kuruyemişler hem seni tok tutacak hem de beyin fonksiyonlarını güçlendirecek.

2015 yılından beri ilgili, güler yüzlü hizmetle 3.500m² alan üzerinde birçok hizmet sunuyoruz. Sağlıklı yaşamanın, sporun etkisini sosyal alanlarla ve fırsatlarla çoğaltıyoruz.

Telefon

0212 879 08 82 | 0533 170 51 83

Konum

Kavakli Mahallesi Ayasofya Caddesi No:2/1 Beylikdüzü / İstanbul

Kapalı Havuz © 2021 Geliştiren: Adapte Dijital

Call Now ButtonHEMEN BİZİ ARAYIN